Phone: +1-301-330-88111-800-WILCOXON
Miniature high frequency accelerometer, 100 mV/g sensitivity, side exit microdot connector, case grounded
High frequency accelerometers are used on machinery with gear mesh or small bearings, such as high-speed machine tool spindles and compressors. At high frequencies, there is little vibration in terms of displacement and velocity, however tremendous amounts of acceleration amplitudes may be present.
| PARAMETER | VALUE |
|---|---|
| Sensor output | Dynamic vibration (IEPE) |
| Sensitivity | 100 mV/g |
| Sensitivity tolerance | ±5 % |
| Frequency response, ±3 dB | 2 Hz - 25,000 Hz |
| Mounting thread | 10-32 tapped hole |
| Connector style | 10-32 |
| Connector orientation | Side exit |
| Full-scale range | 50 g peak |
| Resonance frequency | 60 kHz |
| Temperature range | -50°C to +120°C |
| Weight | 13 grams |
| Hazardous area approvals | Non-approved |