Phone: +1-301-330-88111-800-WILCOXON
IEPE accelerometer, ultra-high sensitivity 1 V/g, ±5% sensitivity tolerance, ultra-low noise electronics for clear signals at very low vibration levels, 0.2 Hz low frequency response, low pass filtered to eliminate high frequencies, top exit MIL-C-5015 connector

| PARAMETER | VALUE |
|---|---|
| Sensor output | Dynamic vibration (IEPE) |
| Sensitivity | 1 V/g (1,000 mV/g) |
| Sensitivity tolerance | ±5 % |
| Frequency response, ±3dB | 0.2 Hz - 2,500 Hz |
| Mounting thread | 1/4-28 UNF tapped hole |
| Connector style | MIL-C-5015, 2-pin |
| Connector orientation | Top exit |
| Resonance frequency | 18 kHz |
| Temperature range | -50°C to +120°C |
| Weight | 205 grams |
| Hazardous area approvals | Non-approved |