Phone: +1-301-330-88111-800-WILCOXON
Triaxial accelerometer, 100 mV/g sensitivity, ±10% sensitivity tolerance, low profile with side exit 4-pin Bendix connector (#PC01A-8-4P, p/n R9W), case isolated, 1/4-28 captive mounting screw
Wilcoxon's triaxial accelerometers comprise three sensing elements within a single housing. 3-axis accelerometers enable multi-directional data acquisition in a single measurement. Proponents of 3-axis accelerometers cite the increase speed of data collection, inherently consistent readings, and a reduction in wiring for permanent installations.
| PARAMETER | VALUE |
|---|---|
| Sensitivity | 100 mV/g |
| Sensitivity tolerance | ±10 % |
| Frequency response, ±3 dB | 2 Hz - 2,000 Hz |
| Mounting thread | 1/4-28 captive socket head screw |
| Connector style | Bendix PC02A-8-4P, 4-pin |
| Connector orientation | Side exit |
| Full-scale range | 50 g peak |
| Resonance frequency | 15 kHz |
| Temperature range | -50°C to +120°C |
| Weight | 88 grams |
| Hazardous area approvals | Non-approved |