Phone: +1-301-330-88111-800-WILCOXON
Model PCC420VP-10mm-R6
Vibration transmitter, 4-20 mA output proportional to peak velocity, 10 mm/sec full-scale measurement range, operation to 105°C, top exit 2-pin MIL-C-5015-style connector, the upgraded PCC42X series is smaller, lighter and lower price
| PARAMETER | VALUE |
|---|---|
| Sensor output | 4-20 mA |
| Measurement unit | Velocity |
| Detector type | Peak |
| Full-scale range | 10 mm/sec (0.4 ips) |
| Frequency response, ±3 dB | 3.5 Hz - 2,000 Hz |
| Connector style | MIL-C-5015, 2-pin |
| Connector orientation | Top exit |
| Temperature range | -40°C to +105°C |
| Weight | 120 grams |
| Hazardous area approvals | Non-approved |