Phone: +1-301-330-88111-800-WILCOXON
Top exit charge mode accelerometer and charge amplifier system, operating temperature up to 260°C, included R1-1-J3-12 cable
| PARAMETER | VALUE |
|---|---|
| Sensor output | Dynamic vibration (IEPE) |
| Sensitivity | 100 mV/g |
| Sensitivity tolerance | ±10 % |
| Frequency response, ±3dB | 1 Hz - 15,000 Hz |
| Mounting Thread | 1/4-28 UNF tapped hole |
| Connector style | BNC jack |
| Connector orientation | Top exit |
| Full-scale range | 50 g peak |
| Resonance frequency | 30 kHz |
| Temperature range | -50°C to +260°C |
| Weight | 75 grams (376E); 40 grams (CC701HT) |
| Hazardous area approvals | Non-approved |